Kovács Rita díjat kapott

Csütörtökön Nyíregyháza Város Sportjáért Kovács „Bütyök” József –díjban részesült a Nyíregyházi Sportcentrum úszóedzője, Kovács Rita eredményes sportmunkája elismeréseként. A díjat Dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza MJV Polgármester nyújtotta át.

Kovács Rita Európa bajnok magyar hosszútávúszó, aki mögött bámulatos pályafutás áll. Juniorként a legjelentősebb eredményének egy Európa-bajnoki bronzérem számított. 1985-ben 800 méteres gyorsúszásban, majd a nyílt vízi úszás térhódítását követően a hosszútávokon kezdett el versenyezni. 16 szoros Világ Kupa győztes.

Ő volt az első magyar női úszó, aki érmet szerzett nyílt vízi világbajnokságon. Kétszeres Európa bajnok, és az egyetlen magyar úszó, aki Európa-bajnokságon dobogóra állt, miután gyermeket szült.

Többször volt a megye legjobb sportolója.

15 országban, 36 versenyen 23 dobogós helyezést ért el.  Ezüstérmet nyert 1994-ben a 25 km-es világbajnokságon Olaszországban. Három érmet nyert Európa-bajnokságokon: aranyat 1997-ben 25 km-en, ezüstöt 2006-ban 10 km-en és bronzot 1991-ben 25 km-en. Győzött EB-n 5 km-en is. A perthi világbajnokságon 4. helyen végzett.

Rita az 1996-os atlantai Olimpián 800 méteres gyorsúszásban úszott. Egyike volt azon kevés úszónak, aki 1960 és 2023 között egyszerre versenyzett olimpián medencében és nyílt vízen is. Edzőként Risztov Éva mestere volt, aki aranyérmet szerzett a 2012-es londoni olimpián. Jelenleg a Nyíregyházi Sportcentrum trénere.

Életútja, kiváló szakmai teljesítménye és páratlan edzői tevékenysége miatt méltán érdemelte ki Kovács Rita az elismerést.

A Nyíregyházi Sportcentrum valamennyi munkatársa és sportolója nevében szívből gratulálunk és további sok sikert kívánunk!